Tréninky áčka úterý a čtvrtek od 18:00, případně upřesněno v docházce.

Cvičení pro nejmladší každé úterý od 17:00.

Archiv článků

Obecné

Další rok je historií

Pokud patříte mezi pár jedinců, které zajímají historické statistiky našeho fotbalového oddílu, je tento článek určen pro vás. Pokud ne, plácejte se do hlavy v tichosti, ať nerušíte okolí.

Rok 2021 byl ve znamení tisícovek. Josef Kopecký založil klub mužských tisícovkářů a jubilejní zápas oslavil gólem a asistencí. Martin Ropek se k němu přidal do klubu morašických tisícovkářů a kromě upomínkového daru dostal přídavkem i málo vídanou poločasovou kanonádu.

Bohumilu Válkovi chybí po podzimu pouze jediný gól, aby se vyrovnal nejlepšímu střelci naší historie Petru Kutovi a zároveň se posunul historickým pořadím v odehraných zápasech (v mužích se přehoupl přes 400 zápasů a celkově už je 7. nejvytíženějším hráčem).

Milan Chmelík bude na svých umístěních mezi mužskými i celkovými vytrvalci během následujících tří let těžko něco měnit, ale svou zvýšenou kadencí posledních sezón už se prostřílel před Vojtěcha Štěpána do elitní třicítky střelců (když vezmeme v potaz, že nehrál za žáky a v mužích strávil dekádu na stoperu, je to záviděníhodná potence).

Jan Špinar přeskočil Němce Jana na pátém místě co do odchytaných zápasů za áčko a na jaře bude atakovat kótu 100.

Historické tabulky dorostu se bohužel nemají jak hýbat, nahlíženou přísnou statistickou optikou není dobrou zprávou ani to, že tabulky kategorií žáků a elévků se plní dětmi z Horního Újezdu, byť jim neochvějně vládnou příslušníci více či méně legendárních rodů - Famfulíková, Válek, Kopecký, Štancl.

Více, včetně Vás, pokud jste jeden z 647 lidí, co za nás kdy nastoupili, najdete přímým kliknutím zde. Přístup ze stránky jinak vede tudy a těm, co mají nemají rádi excel, ale mrtvá data, nabízíme toto.

Muži

Zimní příprava mužů

Muži by za ideální morálky a vnější konstelace měli trénovat každé úterý a čtvrtek od 17:30 v tělocvičně a na přilehlých komunikacích. Předběžný plán přípravy zde:

ČT 13.1. 17:30 - 1.trénink, poté každé úterý a čtvrtek

PÁ 11.2. - NE 13.2. - soustředění v Daňkovicích (zařiďte si dovolenou, očkování nebo prodělání)

ČT 10.3. 17:30 - trénink na UMT v Litomyšli

NE 13.3. 15:00 - přátelák na UMT v Litomyšli

ČT 17.3. 17:30 - trénink na UMT v Litomyšli

SO 19.3. 15:00 - přátelák na UMT v Litomyšli

SO 26.3. - NE 27.3. - přátelák na přírodním hřišti

NE 2.4. 15:30 - mistrák v Jevíčku

Obecné

Silvestrovský fotbálek

TJ Sokol Morašice děkuje všem, kteří se v roce 2021 nachomýtli k chodu klubu. Trenérům a vedoucím za organizaci tréninků a zápasů, sekáčům za přípravu hřiště, rodičům a dětem za spolupráci a docházku, fotografům za obrazovou dokumentaci, obci za zázemí a podporu, sponzorům za každý žluťásek, restauratérům a uzenářův za občerstvení, fanouškům za přízeň i těm, kteří v tomhle výčtu omylem chybí, za to, na co jsme zapomněli. Přejeme jim klidné prožití vánočních svátků a hodně štěstí, zdraví a společných zážitků v novém roce.

Tím posledním zážitkem v roce 2021 bude tradiční silvestrovský fotbálek a následný nápoj dle vlastního dovozu (i když možná bude i hospoda), vykopáváme v 10:00. Kdo příchod vyloženě plánuje, může vyplnit svou účast nebo doplnit svoje jméno zde, ať víme, na co a koho se těšit.

Muži

Statistický souhrn

Naše áčko na podzim sehrálo 17 zápasů (1 přípravný, 2 pohárové a 14 "ligových"), z toho 3 s Janovem. Na výsledné pozitivní bilanci 9 vítězství, 3 remízy, 5 porážek a skóre 38:24 se bohužel více podílí zápasy na hřištích soupeřů, kde jsme při skóre 21:12 dokázali vyhrát pět utkání, jednou remizovat a jen jednou prohráli, přestože jsme během prvních poločasů těchto sedmi mačů nedokázali skórovat ze hry (jediné dva góly dal Chmelík na Horňáku a v Mladějově po rozích). Doma to skřípalo o poznání víc, kromě přáteláku s Horňákem jsme totiž v Morašicích prohráli se všemi třemi soupeři, kteří se nakonec v tabulce přeboru umístili nad námi, a remizovali s dvěma celky ze suterénu. Bohužel poslední ze 17 domácích gólů viděli naši diváci v neděli 26.9. kolem tři čtvrtě na pět, když Kubeš dokonal demolici Hradce nad Svitavou.

Alespoň na jednom tréninku nebo zápase se zastavilo 28 lidí, v zápasech jsme protočili těžko uvěřitelných 22 lidí. Do všech z nich naskočili Ropek a Černohorský, oba přitom vynechali pouze 45 minut, přičemž druhý jmenovaný dokonce trumfnul trenéra v docházce na tréninky. Naším ejefektivnějším střelcem byl stejně jako loni Bureš, kterému na gól stačilo 115 minut na hřišti. Kdo by si vsadil, že nejlepším střelcem bude Válek, asi by na tom moc netrhnul, ale kdo čekal, že s ním metu 7 gólů bude sdílet V. Štancl, ať se přihlásí naší redakci o odměnu. Náš předstoper si společně s Novákem připsal i nejvíc asistencí, konkrétně 5, a tím pádem vyhrál i i týmovou produktivitu s 12 body. Zatímco nadpoloviční většinu z nich stihl ještě coby obránce, sdílené čelo další statistiky, žlutých karet, dohnal až při působení v útoku. To je jen jeden z důkazů, že si v našem týmu potrpíme na paradoxy. K těm dalším se dá zařadit třeba to, že zatímco docházkoví premianti si nepřipsali ani gól nebo asistenci, z hlavní pětice starající se o naši ofenzivní činnost překročil padesátiprocentní tréninkovou účast pouze Chmelík (a to jen o jeden trénink). Dva brankáři za sezónu jsou spíše pod naším dlouhodobým průměrem. Špinara, který z 15 zápasů udržel 4 čistá konta, dvakrát zastoupil v bráně Kubeš a pokaždé neúspěšně čelil penaltě. Podrobnější info v přiložených obrázcích nebo zde.

Muži

Jedna vlaštovka jaro nedělá

Těžko říct, čí je to záliba chystat rozlosování od 2. kola, ale každopádně jsme se na závěr podzimu podruhé za sebou postavili proti Janovu. Chtěli jsme potvrdit cennou výhru z minulého týdne, udržet se po "podzimu" na bedně i konečně potěšit naše fanoušky dobrou hrou, výsledkem i po delší době vstřeleným gólem. Tedy, to jsme si řekli. Ale když si hostující gólman Beránek připsal ve třetí minutě rutinní zákrok proti prověřovací střele V. Štancla, nikdo netušil, že bude jeho poslední. Z naší vytoužené domácí dominance a nátlakové hry nebylo nic, hosté byli díky svému pohybu všude dřív, rozhodčí naštěstí při střetu Špinara s janovským útočníkem držel jiný metr než později a souboj postil na roh. Těch měl soupeř několik, jeden vyboxoval Špinar z brány, při dalším ustál i atak nabíhajícího hráče. Náš gólman musel zasáhnout i proti hlavičce Boháčka, minimálně jeden míč pak netečovaně proletěl za naši zadní tyč. Nám se podařilo rozehrát nadějné akce do křídel, ale po Novákově přetaženém centru neměli naši útočníci šanci zakončit, s přesnějšími Válkovy centry si V. Štancl neporadil tak, aby vedly k ohrožení brány a nejnadějnější průnik našeho záložníka zabrzdilo smolné šlápnutí na ležícího protihráče. Největší šance nám tak poskytli hosté sami špatnými zpětnými přihrávkami. Zhruba po čtvrthodině V. Štancl zblokoval nouzový odkop brankáře, ale Válek zpoza vápna prázdnou bránu netrefil a na střelecké vyrovnání Kuty si tak musí počkat do jara. Podruhé se pod pres V. Štancla dostal stoper, který za zmaření sólového postupu našeho útočníka dostal po půlhodině červenou kartu a musel se poroučet ze hřiště (k čemuž měl konec konců nakročeno už po předchozím střetu se Špinarem). Následující přímák poslal Nádvorník vysoko nad, do šatny už jsme na nabídnutou přesilovku nedokázali adekvátně reagovat zvýšeným útočným úsilím, takže přes nějaké naše šance to byli spíše hosté, které poločasový nerozhodný výsledek netěšil.

Druhých pětačtyřicet minut začalo Chmelíkovým vysunutím Nováka, ale ten z úhlu nemířil přesně. Naše přesilovka bohužel na hřišti vůbec nebyla znát, hosté běhali i jednoho vyloučeného, zatímco my jsme, vyjma přihrávek mezi obránci, nedali tři souvislé nahrávky. Naší jedinou šanci v mezihře měl Nádvorník, ale bohužel dostal míč o kousek delší, takže mu zakončení skokem pod nohy zmařil vyběhnuvší gólman. Naše střídání hru nijak zvlášť neoživila, Špinar se zahřál zákroky proti střelám zpoza vápna a svoji rozcvičenost využil po 80. minutě, když se po propadlém balónu dokázal hostující O. Bureš dostat k zakončení, které mu náš brankář výborným zákrokem vychytal. Bohužel u odraženého balónu, tak jako po většinu zápasu, byli dříve hosté, konkrétně Boháček, a ten i přes teč našeho skluzujícího obránce vstřelil vedoucí gól. Při následném otevření naší hry ještě hosté zazdili mimimálně jeden stoprocentní brejk, našim otráveným fanouškům mohl zastavit nutkání ke zvracení střídající Bureš, ke kterému se za velkým vápnem odrazil míč, ale náš útočník ho, přes usilovnou rozcvičku zaměřenou jen na střelbu, napálil nad. Mohli bychom se vymluvit, že je to první jarní kolo a souhra logicky vázla, ale pravdou je, že se na hřišti naplno projevilo to, co k nám prosáklo z hostující kabiny - že uznali naši výhru z minulého týdne za zaslouženou a že to chtějí odčinit. Bylo to na nich vidět mnohem víc, než naše touha po čemkoli z úvodu článku. A jestli ne na šance, tak za jeho nasazení a naši ofenzivní nemohoucnost se sluší přiznat zaslouženou výhru i neoblíbenému soupeři.

 • Galerie: fotky ze zápasu
 • Sestava: J. Špinar - V. Tměj, M. Ropek, D. Štancl, M. Černohorský - B. Válek (F. Bureš), M. Chmelík, T. Nádvorník, V. Novák - V. Štancl (M. Frank), V. Štěpán (J. Vít)
 • ŽK: V. Štancl, V: Štěpán
Muži

Letité čekání

Téměř přesně po měsíci jsme se opět vydali strávit fotbalové odpoledne do nedalekého Janova, kde jsme chtěli soupeři oplatit nedávné vyřazení z okresního poháru. Do zápasu jsme nastoupili s novým, a na naše poměry nezvykle mladým, trenérským duem M. Kopecký – Severa a se silným větrem v zádech. Do brzkého vedení jsme se mohli dostat v páté minutě, když Chmelík pohotově zakončoval z malého vápna, ale jeho střelu pod břevno reflexním zákrokem vyrazil domácí gólman na roh. Po odvrácení rohu mohlo být veselo na druhé straně, když Štancl neodkopl ideálně míč před Boháčkem, ten ale místo střely volil přihrávku na Hegera, který měl před sebou prázdnou bránu, ale na poslední chvíli před ním dokázal vypíchnout míč rychle se vracející Válek. Ten byl blízko gólu o chvíli později, ale jeho střela z voleje na úrovni penalty byla zblokována. Postupem času u nás začalo přibývat nepřesných přihrávek a zbrkle vyřešených situací, čímž se dostali domácí více do hry. I za pomocí větru se nám však jejich nákopy dařilo odvracet, hlavně díky Chmelíkovi, který sebral snad každý odkop od soupeřovy brány. Domácím jsme dovolili pouze tři rohy a jeden volný přímý kop, ale naštěstí se Špinar v bráně moc nezapotil. Na opačné straně se ještě po Nádvorníkově průnikovce dostal za domácí obranu Ondráček, ale jeho pokus na přední tyč gólman vyrazil.

Ve druhém poločase nás kromě opačného větru čekalo také nepříjemně nízko postavené slunce. Jako první měli ke gólu blíže domácí, když se Štancl s Ropkem nedomluvili ve vzdušném souboji, až se míč dostal k Boháčkovi, ale na poslední chvíli mu stihl do střely skočit Ropek. Následné akce domácích i přes výraznou nevoli hráčů i fanoušků zabrzdil zdvižený praporek pomezního. Velkou šanci dostal Janov v podobě volného přímého kopu, když rozhodčí před našim vápnem otočil faul na Ropka, ale střelecký pokus skončil na horní síti Špinarovy brány. Ve velké šanci ještě byl Jirásek, který se naštěstí pro nás rozhodl centrovaný míč zpracovat a nenapálit z první, jako to udělal v posledním pohárovém utkání, čímž dal Novákovi dostatek času, aby mu balón odebral. Ke zlepšení hry nám pomohlo střídání Franka a Víta, obzvlášť neustálý presink prvně jmenovaného dělal domácí obraně problém s rozehrou, což vedlo k vytvoření několika gólových příležitostí. A za svoji aktivitu mohl být odměněn gólem, když na něj Vít dokázal odcentrovat, ale Frank se nedokázal natáhnout natolik, aby levačkou usměrnil míč mezi tři tyče. Blízko gólu byl i Chmelík, který se po rohovém kopu nejrychleji zorientoval ve vápně, ale odražený míč jen těsně minul levou tyč. Do zaslouženého vedení jsme se dostali v 75. minutě, když se na výlet vydal po pravé straně Černohorský, narazil si s Frankem, který mu patičkou předložil míč, a jeho střelu domácí obránce odrazil přesně na kopačky Válka, který nedal zblízka gólmanovi šanci. Domácí na to reagovali vysunutím Bureše na hrot, ale k ohrožení naší brány to nevedlo. Naopak uklidnit nás mohl Nádvorník, který si na půlce velkým obloukem obhodil posledního hráče, ale včas ho zakřižoval vysoko vyběhnutý Beránek. Druhý gól mohl přidat Válek, který se v běžeckém souboji zbavil zaseknutím protihráče, ale poté nedokázal obstřelit domácího gólmana. V posledních pěti nastavovaných minutách nás domácí zamkli před naší bránou, ale bylo z toho jen neúspěšné vymodlení penalty a standardní situace po faulu Chmelíka na chudáčka Boháčka, který už neustál situaci a za oplácení obdržel žlutou kartu. Centr však prolétl vápnem až do autu, a tak se nám podařilo navázat na předchozí úspěch našich žáků a zajistit si přezimování v první čtyřce. V mužské kategorii nebylo moc na co navazovat, protože poslední výhra u tohoto soupeře už byla zarostlá jak rezervní Kristus - zajistili ji bratři Kutové před 31 lety. Nesmyslné rozlosování nám přiřklo ukončit podzim s Janovem hned nadvakrát, ale aspoň budeme mít po nadcházejícím nedělním zápase po zbytek soutěžního ročníku pokoj.

 • Sestava: J. Špinar – M. Černohorský, D. Štancl, M. Ropek, V. Novák – D. Ondráček (M. Frank), M. Chmelík, T. Nádvorník, B. Válek – Z. Skala (J. Vít), V. Štěpán (J. Kopecký)
 • Góly: B. Válek
 • ŽK: D. Ondráček, M. Frank
Přípravka

Kaňka na závěr

K tomuto turnaji jsme nastupovali bez Davida Klusoně a Fandy Flídra a jak se později ukázalo, právě jeho pravidelné gólové příspěvky nám tentokráte chyběly.

HÚ / Morašice – Opatov 0 : 3 - odehráli jsme absolutně nejhorší zápas na podzim. Většina týmu podala průměrný až podprůměrný výkon a když k tomu připočteme neproměňování ani těch nejvyloženějších šancí, tak je výsledek zápasu naprosto spravedlivý.

HÚ / Morašice – Němčice 1 : 0 - z naší strany se výkon trochu zlepšil, ale o nějakém chválení nemůže být ani řeč, do standartních podzimních výkonů to mělo hodně daleko a zápasu by více slušela konečná remíza.

Branka: David Boček.

HÚ / Morašice – Sebranice 1 : 2, z toho co jsme na tomto turnaji předvedli, to bylo asi to nejlepší, nebýt toho závěru, kdy jsme pár minut před koncem inkasovali vyrovnávací gól a se závěrečným hvizdem i ten co nás nakonec odsunul na konečné 3. místo.

Branka: Vojta Huryta.

Celý turnaj se nám nepovedl a byl pravým opakem všech podzimních zápasů. Všechny naše střely, i ty z těch nejvyloženějších pozic, směřovaly do soupeřových brankářů, asi 6x jsme nastřelili břevno nebo tyč, prostě vstřelit branku byl pro nás tentokráte velký problém. Ve skutečnosti se však nic tak hrozného nestalo, prohry a slabší výkony k fotbalu prostě patří a je dobré, že i toto náš tým okusil. Takže všem hráčům a hráčkám děkuji jménem trenérů za krásné podzimní výkony, radost z fotbalu a těšíme se na jarní sezónu.

František Bartoš

Muži

Další nezvládnuté derby

V pořadí 101. dospělé derby s výběrem Dolního Újezdu nachystalo pro naše pořadatele i hospodu nezvyklou zátěž, ale kromě malých zásob piva a větru si diváci vzhledem k roční době neměli na co stěžovat. Dosud neporažení hosté vyztužili střed zálohy Fulíkem a věž Vomáčku poslali do útoku. Asi to nebyl on, ale hned po pár minutách přišel přímák do našeho vápna, který nějaká hostující hlava poslala do břevna. Než míč ulovil Špinar, odrazil se někam k čáře, ale podle dušování se zúčastněných a hlavně verdiktu rozhodčích, to gól nebyl. Za nás brzy odpověděli hroťáci, ale V. Štancl při přečíslení mířil málo na zadní a vychytal ho gólman, situace se dohrála až k centru na přední tyč, kde nepřesně hlavičkoval Novák. Zase se ukázalo, že za útočníka, který nepotřebuje na gól 5 šancí, bychom dali zámek na Dunaji. Pravda, že jsme takového zrovna od soupeře koupili, ale ve značně porouchaném stavu, takže jeho příspěvek k dnešnímu zápas byl pouze motivační. Blízko gólu byl i Chmelík, ke kterému se odrazil balón v malém vápně, ale než si srovnal míč, byl zablokovaný. V protivětru se hosté k další šanci dostali opět po přímáku, když Špinar boxoval centr pouze do hráčů před sebou, naštěstí se k míči před opuštěnou bránou dostal jediný úježďák na hřišti, který neměl zájem ho doklepnout do sítě - totiž náš stoper M. Ropek. Kromě spousty akcí nedotažených k zakončení, ať nepřesně odcentrované míče po individuálních akcích na krajích, nebo už v zárodku nekvalitně řešená přečíslení, jsme po gólu sahali po Nádvorníkově rohu, když po souboji na přední tyči propadl míč k Ondráčkovi, který ale nestihl zareagovat a míč se od něj odrazil bohužel přesně do míst na čáře, kde hlídal hostující obránce.

Za obrazem druhého poločasu těžko hledat jen změnu přízně větru. Postupně se z naší hry vytrácel pohyb, přesnost a nakonec i důraz, hosté narozdíl od nás prostřídali a vysunuli presink, takže optická převaha byla na jejich straně. Je pravda, že jejich jediným vypracovaným ohrožením Špinara byly střela zpoza vápna a hlavička Vomáčky po rohu, ale oba pokusy mířily do středu brány. Nadějněji vypadaly naše ojedinělé šance, ale Válek si po propadnutém míči při postupu ze strany z vícero možností vybral nepřesnou střelu na přední tyč. A Nádvorník přečíslení 4 na 2 navedl do jednoho z bránících hráčů. Pak jsme přežili dvě Špinarovy slabší chvíle při rozehrávce, o to větší škoda, že udeřili hosté úplně zbytečně ze standartky. Nádvorník ani V. Štancl nereagovali na pokyn obrany, aby si nabrali vysunutého stopera, tomu sklepnul míč na penaltu ve vzduchu nebránitelný Vomáčka a přestože si Špinar na zakončení ze stoprocentní pozice sáhl, tak klidu na střelu měl Dvořák tolik, že míč procedil do sítě. O pár minut později hosté nacentrovali na zadní tyč, měli dost času na zpětnou nahrávku na penaltu, u které byl Frank dřív než obránci a o osudu zápasu bylo prakticky rozhodnuto. Jedinou výraznější šanci na snížení si připsal Novák, ale odražený míč ze vzduchu namířil mimo. Podruhé za sebou jsme tak vyšli doma naprázdno a nechali hosty nám ve vzájemné bilanci odskočit na 45 vítězství proti 38 našim.

 • Sestava: J. Špinar - V. Tměj, M. Ropek, D. Štancl, M. Černohorský - B. Válek (J. Vít), M. Chmelík, T. Nádvorník (Z. Skala), D. Ondráček (F. Bureš) - V. Štancl (M. Frank), V. Novák
 • ŽK: V. Štancl
Přípravka

Na vítězné vlně

Starší přípravka

Věděli jsme, že se budeme muset tentokrát obejít bez Martiny Famfulíkové, ke které se ještě z důvodu nemoci přidal Šimon Flídr. Před celým týmem tak stála výzva, jak si povedou bez dvou opor základní sestavy??

HÚ / Morašice – Jaroměřice / Jevíčko dívky 11 : 0

-zápas se od samého začátku vyvíjel jednoznačně v náš prospěch a tak prostor dostali zejména mladší hráči ročníku 2012.

Branky : Fanda Flídr 3x, Vojta Huryta 2x, Dominik Prokop 2x, David Boček 3x, David Klusoň 1x.

HÚ / Morašice – Bystré 5 : 4

-zápasy s tímto soupeřem jsou letos velmi vyrovnané a tak jsme věděli, že nás nečeká nic lehkého a pokud jsme chtěli uspět, tak jedině s maximálním nasazením a bojovností celého týmu. Nechali jsme si dát laciné góly a v poločase jsme prohrávali 1 : 3. Povedlo se nám snížit, ale soupeř opět odskočil na rozdíl dvou branek a zdálo se, že tentokrát odejdeme poraženi. Avšak opak byl pravdou. Kluci opravdu makali celý zápas, v závěru se ještě zvedli a vítězství udržel perfektním zákrokem v samém závěru Jarda Chaun, který nahradil v brance pro tento turnaj Martinu Famfulíkovou a patří mu za výkon pochvala a poděkování. Toto vítězství má pro tým velký význam, dokázali otočit nepříznivý vývoj skóre a potvrdili si, že fotbal je týmový sport a pokud opravdu všichni zabojují, tak mohou nahradit chybějící hráče.

Branky: Vojta Huryta 2x, Fanda Flídr 3x.

HÚ / Morašice – Čistá 5 : 3

-další zajímavé a vyrovnané utkání, s opačným průběhem než to předešlé. Naši šli do dvoubrankového vedení, které si udržovali celý zápas a soupeři vyrovnat nedovolili. Výsledkem tak bylo další celkové prvenství v turnaji, které má asi nejvyšší hodnotu ze všech dosavadních.

Branky: Vojta Huryta 3x, David Boček 1x, Fanda Flídr 1x

Týmu není v podstatě co vytknout, jelikož všichni předvedli svá maxima a všem patří poděkování za předvedený výkon na který se budeme snažit navázat na posledním podzimním turnaji za týden v Morašicích.

autor: František Bartoš

Muži

Zbytečné drama

Sice výrazně nakloněný, ale jinak perfektně střižený pažit krajských parametrů v Mladějově měl být tichým svědkem našeho pokání za trapnou bezbrankovou remízu z minulého týdne. Sice se nás sešlo méně, ale jen ti nejlepší. Od šoférů přes vedoucího po asistenta. Domácí byli od začátku skoupí na krok a jejich nejhorší okresní obrana byla od pod naším trvalým presem. První dvě okénka jim pomohl přivřít příliš pří(e)sný pomezní. Náš jediný úspěšný pokus si připsal Chmelík, když si v 18. minutě naskočil na roh Válka a z malého vápna mířil hlavou přesně. Před ním a po něm hlavičkoval dvakrát nepřesně Ropek, dokonce třikrát se do samostatného nájezdu dostal Novák. Poprvé mířil do vzdálenější tyče a dorážku do prázdné mu zkazil odraz míče, podruhé ho vychytal gólman, potřetí měl tolik času na přemýšlení, že střílel nad už z 25 metrů. Chmelík střelou z vápna ztroskotal na gólmanovi a dorážku hlavou už dostatečně nestlačil, osamocený V. Štancl centry Tměje a Válka neusměrnil ani hlavou ani nohou, a zblokovanou hlavičku si připsal i Ondráček. Domácí do toho všeho vklínili pouze jednu propagační střelu na Kubeše, jeden nepochopitelně karetně nepotrestaný zákrok na Chmelíka a po jednom z našich mnoha zazděných přečíslení do otevřené obrany nám ukázali jak se nakládá s brejkem, když zhruba po půlhodině hry přesprintoval jejich útočník D. Štancla (sic!) a z vápna zamířil přesně na vzdálenější tyč. Takže s poměrem karet 0:2 a výsledkem 1:1 u domácích musela panovat naprostá spokojenost.

Na vstupu do druhé půle využili domácí spádu hřiště, ale jejich dalekonosný pokus naštěstí zastavilo břevno Kubešovy brány. Chvíli na to vyhrál V. Štancl hlavu na vápně, Novák neměl čas přemýšlet a tak padající míč léta pilovaným volejem, poslal zpoza vápna přesně k pravé tyči. Chvíli na to odmítl pojistku, když se dostal do dalšího nájezdu, dokonce ve dvojici s Ondráčkem, tentokrát zkusil i kličku, ale neuspěl. Do samostatného souboje proti gólmanovi se nám podařilo vyslat i Nádvorníka, kterého ale zastavil semafor nejlepšího domácího hráče. Podařilo se nám dostat i ke zhruba šesti střelám během 15 vteřin, ale maximem zůstal míč vykopnutý z brankové čáry. Naši střeleckou nemohoucnost pomohl protrhnout až geniální stratég Kuta, který zraněného Ondráčka nahradil tím správným ze dvou náhradníků. A vystřídavší Skala, aspoň trochu korigující váhový poměr obou mužstev, záhy dostal po Válkově centru ve vápně stejně času jako všichni předchozí paliči, ale naložil s ním naprosto odlišně a domácího gólmana s přehledem prostřelil. Dvoubrankové vedení proti fyzicky odevzdanému soupeři se zdálo dostatečné, bohužel je na koně posadila Chmelíkova špatná rozehrávka, po které si jejich útočník natáhl míč doprava a přesnou křížnou střelou snížil. Vzápětí pak proti nouzovému, ale přesnému odkopu za naši obranu vyběhl Kubeš a jeho střet s domácím útočníkem na vápně posoudil sudí penaltově. Výroky hlavního rozhodčího byly přesné, nedá se proti nim opravdu nic namítat, chvíli předtím třeba "nesežral" domácímu útočníkovi pád ve vápně pod nohy D. Štancla doprovozený zoufalou větou: "Tak já se dostanu před něj a on mě ani nezfauluje". Ale s kartami byl na štíru. Dřívější faul na Chmelíka, jasné stažení neúnavného Nováka nebo cílená sekera na V. Štancla zůstaly bez kartonku, zatímco Novákův souboj, po kterém sám domácí gólman uznal, že o nic nešlo, ohodnocen byl. Ale pak by asi taky mohl jít za ten faul Kubeš ven. Takhle dostal šanci chytit si penaltu, ale nevyužil ji a v 77. minutě bylo nezaslouženě vyrovnáno. Když nás přešlo opaření, vypracovali jsme si ještě jednu šanci, ale Válkovo přestřelení z prostoru penalty jednak zase srazilo naši víru ve vítězný konec a jednak málem zabilo Kutu na střídačce. Ten měl ale šťastnou ruku i s druhým střídáním, když po deseti minutách ukecal posledního možného náhradníka na střídání za pochroumaného Nádvorníka. Ten měl podle původního plánu v 88. minutě rozhodnout jako při posledním zápase, ale svůj post i osud musel přepustit jinému. A ten se toho zhostil naprosto dokonale, když po Válkově přistrčení na dvaceti metrech naznačil střelu pravou, tím se zbavil obránce a získal dostatek času na svou 161. gólovou střelu. Tentokrát ji Josef Kopecký levačkou umístil přesně k tyči. V nastalé euforii jsme přežili ještě okamžitý balón za naši obranu, který naštěstí domácí útočník nezvládl přebrat a mohli si užít zbytečně vydřené, ale o to sladší vítězství. I podle domácích hráčů zcela zasloužené, ti jen žasli, jak jsme s takovou produkcí šancí mohli minulý týden bezbrankově remizovat s posledním. Jakoby přehlíželi, že jsme dnes proměnili jen každou sedmou šanci a góly jsme dávali vlastně z těch nejmíň vyložených pozic. U výčepu a na odjezdu jsme pochopili, že na vyhlášené úzkorochodné trati tamější opilci rozhodně netrénují a že trať v tomto kraji není to jediné s úzkým vedením.

 • Sestava: J. Kubeš - V. Tměj, M. Ropek, D. Štancl, M. Černohorský - B. Válek, M. Chmelík, T. Nádvorník (J. Kopecký), D. Ondráček (Z. Skala) - V. Štancl, V. Novák
 • Góly: M. Chmelík (B. Válek), V. Novák (V. Štancl), Z. Skala (B. Válek), J. Kopecký (B. Válek)
 • ŽK: V. Tměj, M. Chmelík, V. Novák
Přípravka

Samá radost

Mladší přípravka

Sestava: Hlušičková T. – Chaun J., Vodehnalová J., Kovář Š., Valentín K., Vurkminovič P., Veselíková T., Langr J., Langr I.

Horní Újezd/Morašice – Jevíčko 6:3 (3:0)

– výborný výkon především v první půli znamenal naše první letošní vítězství nad Jevíčkem

Branky: Chaun J. 3x, Valentín K., Langr J., vlastní

Horní Újezd/Morašice – Dlouhá Loučka 11:1 (3:0)

– v první půli jsme se trochu hledali, druhý poločas byl lepší, soupeř má mladý, ale talentovaný tým

Branky: Chaun J. 5x, Valentín K. 2x, Veselíková T. 2x, Vodehnalová J. 2x

Litomyšl „B“ – Horní Újezd/Morašice 9:3 (5:2)

– obdobný zápas jako minulý týden, rozhodovaly individuality domácích

Branky: Vurkminovič P., Veselíková T., Valentín K.

Odehráli jsme další vydařený turnaj, znovu jsme si připsali 2. místo. Tým je potřeba pochválit za bojovnost a nasazení. Poslední podzimní turnaj odehrajeme v sobotu v Březové.

Tabulka turnaje:

1.Litomyšl „B“

2.Horní Újezd/Morašice

3.Jevíčko

4.Dlouhá Loučka

Mgr. Zdeněk Beneš

Starší přípravka

K turnaji jsme odjížděli společně s týmem mladších žáků, který hrál v sousedních Jaroměřicích a oslabeni o Sáru Vomočilovou a Matyáše Lněničku, avšak s vědomím, že nás čekají týmy se kterými jsme již letos hráli.

HÚ / Morašice – Jevíčko 8 : 0

Prvních pár minut to vypadalo na relativně vyrovnané utkání, ale poté se náš tým dostal do té správné provozní teploty a začal předvádět hru, na kterou jsme u nich zvyklí. Výsledkem tak bylo jednoznačné vítězství.

Branky: Dominik Prokop 2x, Fanda Flídr 1x, Vojta Huryta 1x, Michal Kovář 1x, Jarda Chaun 1x, Martina Famfulíková 1x a Šimon Flídr 1x.

HÚ / Morašice – Březová 15 : 0

Utkání mělo od samého začátku jednostranný průběh a vývoj skóre, proto nastoupil do druhého poločasu do branky Jarda Chaun a více prostoru ve hře dostávali tentokrát ti mladší hráči.

Branky: Vojta Huryta 3x, Sam Vomočil 3x, Fanda Flídr 3x, Dominik Prokop 2x, Martina Famfulíková 2x, Šimon Flídr 1x a David Boček 1x.

HÚ / Morašice – Čistá 8 : 0

K utkání jsme nastupovali s vědomím, že poslední vzájemný zápas na turnaji v Sebranicích byl relativně vyrovnaný. Toto však tentokrát neplatilo, protože náš tým zastihl turnaj ve výborné formě a předvedeným výkonům nelze nic vytknout. K vidění tak byly pěkné akce a góly, které znamenaly konečné prvenství.

Branky: Vojta Huryta 4x, Fanda Flídr 2x, Dominik Prokop 1x a Šimon Flídr 1x.

Děkuji všem hráčům za perfektní turnaj, protože všichni měli chuť do hry, což je pro úspěšný výsledek to základní. Budeme doufat, že v předvedených výkonech budeme pokračovat i nadále, i když patrně se budeme muset příští turnaj obejít bez brankářské jedničky Martiny Famfulíkové, která by měla posílit tým mladších žáků.

František Bartoš

Muži

Opravdu to mohlo být horší?

Byl to hnus. Jak pro nezaujatého fanouška fotbalu, tak pro ty, kteří by se spokojili i s ošklivým vítězstvím. Proti poslednímu týmu tabulky jsme možná jedinkrát vystřelili na bránu, první poločas jsme byli horším týmem. Kdyby nám v druhém poločase vyšlo alespoň jedno z pár nepřesných zakončení po standartkách, možná by to zbytečně vyvolalo pocit, že to tam vždycky nějak doklepem. Nedoklepem. S takovým chvilkovým nasazením ne. Dalo by se napsat podrobněji o moravské předehře zápasu, o strastech se službou, o těch pár šancích, o pomezním, který přes veškerý čas strávený "řešením situací na lajně" nedokázal napsat zápis přesně, ale ten výkon si snad úsilí spojené s napsáním článku ani nezaslouží.

 • Galerie: fotky ze zápasu
 • Sestava: J. Špinar - V. Tměj, M. Ropek, D. Štancl, M. Černohorský (Z. Skala) - J. Vít (D. Ondráček, J. Vedral), M. Chmelík, T. Nádvorník (M. Frank) - V. Štancl, F. Bureš (V. Štěpán)
Přípravka

Zase (jenom) jedna prohra

Mladší přípravka

Sestava: Hlušičková T., Chaun J., Vodehnalová J., Valentín K., Vurkminovič P., Bartoš A., Vomočilová M., Kovář Š., Veselíková T., Langr J., Langr I.

Horní Újezd/Morašice – Litomyšl „B“ 1:4 (1:2)

Z města přijel do Jaroměřic jiný tým, než který jsme v Morašicích porazili 8:1, kvalita soupeře nás donutila předvést velice dobrý výkon, i přes prohru se jednalo o náš nejlepší sobotní zápas.

Branka: Valentín K.

Horní Újezd/Morašice – Borová 5:3 (3:3)

Nepovedl se nám začátek a konec prvního dějství, navíc na druhou půli musel místo Terezy Hlušičkové do branky Adam Bartoš, i tak jsme díky velice zodpovědnému výkonu po pauze dovedli zápas do zdárného konce.

Branky: Chaun J. 2x, Valentín K., Bartoš A., Vurkminovič P.

Jaroměřice – Horní Újezd/Morašice 0:7 (0:3)

Výrazně mladší tým domácích bojoval statečně, ale věkový rozdíl byl znát.

Branky: Chaun J. 5x, Bartoš A., Vodehnalová J.

Tabulka turnaje:

1.Litomyšl „B“

2.Horní Újezd/Morašice

3.Borová

4.Jaroměřice

Mgr. Zdeněk Beneš

Starší přípravka

Do turnaje v Březové, který provázelo relativně studené počasí, jsme nastoupili kompletní, ale s vědomím, že nás čekají dva soupeři, se kterými jsme ještě na podzim nehráli.

HÚ / Morašice – Sebranice 8 : 0

Soupeř, se kterým jsme minulý týden odehráli vyrovnané utkání nebyl tentokrát kompletní a to určilo i  vývoj celého zápasu, kdy jsme si celkem bez problémů došli pro vítězství.

Branky: Fanda Flídr 3x, Šimon Flídr 2x, Samuel Vomočil 1x, Jarda Chaun 1x a Vojta Huryta 1x.

HÚ / Morašice – Březová 4 : 1

Tento zápas byl o poznání vyrovnanější než ten předešlý, a to i naší zásluhou, kdy hra postrádala lehkost, chyběly nahrávky a pohyb. Šancí jsme si vytvořili na dva zápasy, ale bohužel se nám nedařilo je proměňovat. Naštěstí se na to už nemohla dívat Martina Famfulíková a svým gólem nám zajistila dostatečný náskok, který jsme již udrželi.

Branky: Jarda Chaun 1x, Fanda Flídr 1x, Martina Famfulíková 1x a Vojta Huryta 1x.

HÚ / Morašice -  Jevíčko 6 : 0

V posledním zápase  se náš výkon již začal přibližovat tomu co umíme a bylo to pochopitelně znát i na výsledku a předvedené hře. Toto vítězství nám tak zajistilo i celkové prvenství v celém turnaji.

Branky: Fanda Flídr 2x, Vojta Huryta 1x, Martina Famfulíková 1x, Šimon Flídr 1x a Samuel Vomočil 1x.

František Bartoš

Muži

Okres se vším všudy

V Telecím nás podle očekávání čekalo malé, tvrdé a nerovné, vpravdě pralesní hřiště. To není myšleno jako urážka, to je prostě fakt. Sami jsme na tom donedávná byli podobně, jen je trochu záhada, co místní dělají s válcem za hřištěm. Čekal nás nevyzpytatelný ofenzivně laděný soupeř, který dvakrát porazil Cerekvici, aby mezitím prohrál v Boršově. Rozhodčí se kapitánům při losování pochlubil tím, že má hlavu a ptáka, náš kapitán neuhádl, co z toho mu padne, a tak nás první půli čekaly horší klimatické podmínky, protivítr a slunce v očích. Začátek byl z naší strany nadějný, když po dlouhém autu odkopával těsně nad vlastní bránu jeden z domácích hráčů a následný roh Chmelík zakončil hlavou o půl metru vedle. Bortelští nám v následujících pasážích ukázali, jak se na takovém hřišti hraje. Zaprvé bojovat na krev. Což se jim až příliš doslovně vyplnilo po souboji Tměje s jejich útočníkem, který musel střídat, prý se zlomeným nosem. Zadruhé hrát jednoduše a na soupeřově půlce střílet, což se zejména v případě "Horviho" pokusu pod břevno, který dobře vyrazil Špinar, jevilo účelněji než nějaké narážečky. A zatřetí doufat, že jejich kanonýr Síla k tomu přidá něco navíc. Což se i stalo, když pronikl přes tři opatrné hráče až do vápna a zakončil přesně na zadní tyč. Domácím musel nuceně střídat i gólman, ale na první zákrok si musel počkat. Před nabíhajícím Válkem na přední tyči totiž uklidila míč obrana a V. Štancl v rychlém sledu hlavičkoval po rohu nad a poté po Válkově banánu do kapsy tváří v tvář brankáři vůbec nezpracoval míč. Vytáhl se tak až proti Válkově střele po nějakém odrazu po rohu nebo autu. Dlužno dodat, že tenhle počet šancí působil skoro neadekvátně předváděné hře a nasazení, ve kterém nás domácí převyšovali a dopřáli jak Špinarovi nějaké zákroky, tak nám všem vícekrát stažené půlky. 

A když jsme u půlky, do té druhé jsme ke Zlatanovi na střed útoku vysunuli ještě Sterlinga na křídlo a začátek nám vyšel náramně. V. Štancl se ještě jednou hlavou zastřelili z rohu, aby pak po dlouhé sérii rohů a autů levou lícní kostí konečně zamířil přesně. Že míč ještě lehce líznul Chmelíka považoval náš střední záložník za irelevantní. Vzápětí se k zakončení tlačil Válek, míč se od vyběhnuvšího gólmana dostal na vápno ke Skalovi, ale ten opuštěnou svatyni z těžce skákavého kopu přestřelil. Další útok si vzal na starosti Novák, který si skluzem zpracoval míč u rohového praporku a přes bránícího hráče zvládl odcentrovat do vápna přesně na hlavu Válka, který se z běhu nemýlil. V rozletu nás zastavila tržná rána na Ropkově obočí, která nás na chvíli poslala do deseti. A během této chvíle se po několika nepodařených odkopech dostali domácí k diskutabilní penaltě, kterou "Horvi" v klidu proměnil. Posadit nás zpátky na koně mohl vzápětí Válek, ale ten s podobně rozporuplnou penaltou na druhé straně nenaložil jako jeho soupeř. A Chmelík tentokrát ke gólmanem vyraženému míči nedoběhl, aby z toho Válka vylízal jako v Janově. Ani střídání, ani návrat Ropka, ani stále ubývající zdravé kusy domácích, nás nedokázali zvednout k výkonu ze začátku druhé půle. Dlouhé auty domácí obrana sbírala a když už Nádvorníkovi sednul přímák, namířil z 25 metrů jen do spojnice. Podruhé mířil ještě hůř, ale napotřetí se 5 minut před koncem dočkal premiérové letošní trefy a parádním obstřelem zdi znehybněl už tak dost nehybného gólmana. Zbývající čas se nám podařilo strávit na domácí půlce, natáhli jsme ho taktickými střídáními, jehož aktérům patří dík za trpělivost s jejich dnešním údělem, ubránili poslední nákop z půlky a spolu s nezvykle početnou fanouškovskou ekipou si zařvali na vítězství, stejně jako naši žáci o tři hodiny dříve. Jak statečně bojovali domácí hráči se zdravotními problémy, tak nesmyslně vinilo pár domácích fandů z prohry podplaceného rozhodčího. A dělali to tak vehementně, že ten radši opustil kabinu zadním oknem ve výšce dvou metrů nad zemí.

 • Galerie: fotky ze zápasu
 • Sestava: J. Špinar - V. Tměj, M. Ropek, D. Štancl (J. Vedral), M. Černohorský - B. Válek (F. Bureš), M. Chmelík, T. Nádvorník (M. Frank), V. Novák - V. Štancl, Z. Skala (J. Kubeš)
 • Góly: V. Štancl (V. Tměj), B. Válek (V. Novák), T. Nádvorník
 • ŽK: M. Ropek, V. Tměj
Muži

Bez karet a efektivity

Jak už to bývá poslední roky zvykem, na sv. Václava nás čekalo 2. kolo okresního poháru. Tentokrát jsme se vydali strávit sváteční odpoledne v nedalekém Janově. V útoku dostala prostor dvojice Skala – Štěpán, která napomáhala k většímu držení míče a klidnější rozehrávce. Hned v první minutě prošel Novák na pravé straně přes tři hráče až do vápna, ale z úhlu Beránka nepropálil. Hned v další minutě nedosáhli na centr na zadní tyč ani Skala ani Ropek a nedlouho poté se v podobné situaci objevil Štancl po centru Ropka, který vracel do vápna přetažený míč. Oproti posledním domácím zápasům se nám dařilo kombinovat bez zbrklých ztrát míče, ale chybělo tomu správné finální rozhodnutí. Jinak se nám dařilo držet domácí útočníky daleko od naší brány. Přesto jsme ale z první šance inkasovali, když se domácím podařilo po autu odcentrovat a nehlídaný Jirásek dokázal umístit těžkou střelu z voleje k tyči. Po gólu domácí ožili, což vyústilo ve dva úniky Boháčka za naši obranu, ale ani v jednom případě Špinara nepřekonal. Na opačné straně Chmelík po přímém kopu z poloviny hřiště prodloužil míč hlavou jen těsně vedle tyče. Před odchodem do kabin mohl stejný hráč vyrovnat skóre po odraženém rohu, ale byl tak překvapený, že rovnou čtveřice domácích hráčů kolem něj nejevila aktivitu míč odkopnout, a tak v rychlosti střelou na dlouhou nohu trefil přesně prostor, kde se vyskytoval brankář.

Druhý poločas poznamenal déšť, který více nahrával domácím a jejich nákopům za naši obranu, ale až na pár rohů z toho žádné výrazné ohrožení branky nebylo. Blízko vyrovnání jsme byli po Válkově průniku z levé strany, když předložil pod sebe na volného Skalu, ale do jeho střely se postavil obránce a následnou Chmelíkovu dorážku gólman vyrazil. O pár minut později se tentýž hráč ocitl ve vápně po možná čistém skluzu na zemi a rozhodčí, který to ze středového kruhu velmi dobře viděl, ukázal na pokutový kop. Beránek sice Válkův pokus vyrazil, ale pouze k dobíhajícímu Chmelíkovi a ten se zblízka nemýlil. Za chvíli jsme se ujali vedení, když Nádvorník vyslal průnikovku na Nováka, který se místo centru radši vydal mezi obránce a po pár odrazech ještě stihl před čárou poslat míč patičkou před bránu, kde už měl Válek jednoduchou úlohu. Navýšit naše vedení mohl Bureš, který po další průnikovce a silným dožadováním se ofsajdu domácích hráčů utíkal sám na bránu, ale Beránek byl proti. Poté naše hra úplně opadla, jakoby se nám přestalo chtít běhat a tak přišlo pět minut, které rozhodli zápas. Nejprve se při dlouhém domácím nákopu srazil Černohorský a vracející se Kubeš a osamocený Heger srovnal skóre střelou na protější tyč. Za dvě minuty po chybné rozehrávce utekl Heger po naší pravé straně a centrovaný míč i přes snahu Chmelíka zapadl za zadní tyč, kde situaci ještě kontrolovali dva domácí hráči. Za další tři minuty už to bylo 4:2, když ze stejné strany po přihrávce na penaltu zakončoval nikým nehlídaný Boháček. Zkorigovat skóre se ještě povedlo pět minut před koncem Chmelíkovi, když si našel na vápně odražený míč a propálil vše, co mu stálo v cestě. Na víc jsme se už ale nezmohli, a tak se s pohárem loučíme již ve druhém kole.

 • Galerie: fotky ze zápasu
 • Sestava: J. Špinar – M. Černohorský, D. Štancl, M. Ropek, V. Tměj – V. Novák (J. Vedral), M. Chmelík, T. Nádvorník, B. Válek – Z. Skala (F. Bureš), V. Štěpán (J. Kubeš)
 • Góly: M. Chmelík 2, B. Válek (V. Novák)

Archiv novinek a zápasových článků ze sezón:


Podporují nás
Pardubický kraj Obec Morašice Stavitelství Jokeš HRG tiskárna Nopek Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy - dotační program č. VIII.